Reventon R&G Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
Αρχική ΣελίδαΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Το παρόν forum είναι αρχειοθετημένο. Το ενεργό forum βρίσκεται εδώ.

 

 Ημέρα της Γης: RESPECT στη μητέρα ΓΗ

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Angelina Lovex

Angelina Lovex


Αριθμός μηνυμάτων : 399
Ημερομηνία εγγραφής : 04/02/2012
Ηλικία : 31
Τόπος : Κρήτη
Φύλλο : Θηλυκό

Ημέρα της Γης: RESPECT στη μητέρα ΓΗ  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ημέρα της Γης: RESPECT στη μητέρα ΓΗ    Ημέρα της Γης: RESPECT στη μητέρα ΓΗ  EmptyΚυρ Απρ 22, 2012 11:46 am

Η Ημέρα της Γης γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 22 Απριλίου, σε μια προσπάθεια ευαισθητοποίησης και εκτίμησης του φυσικού περιβάλλοντος. Οι παρακάτω εικόνες από τη φύση, μας δείχνουν τις… ομορφιές της, τις προσπάθειες για αξιοποίηση εναλλακτικών πηγών ενέργειας και τ’ αποτελέσματα διαφόρων μορφών ρύπανσης. Απολαύστε τες Το φεγγάρι εμφανίζεται πάνω από το βουνό Vrenelisgaertli, κοντά στην πόλη Glarus της Ελβετίας.

Έξι μήνες περίπου πριν εγκαινιάστηκαν οι νέες εκγαταστάσεις ηλιακών συσσωρευτών Gemasolar στην Ισπανία.

Οι λουόμενοι σε παραλία της Νέας Ζηλανδίας κολυμπούν παρέα με κοντέινερς. Πριν μερικούς μήνες το πλοίο Rena προσάραξε πάνω σε ύφαλο και στη συνέχεια λόγω κακοκαιρίας βυθίστηκε, με αποτέλεσμα το φορτίο του και συντρίμμια να ξεβραστούν στις παραλίες.

Μια ομάδα ορειβατών ανεβαίνει στην κορυφή του Fox Glacier.

Οι φοίνικες αντανακλούν το μέγεθος της μόλυνσης της περιοχής του Λος Άντζελες, ύστερα από εκτεταμένες βροχές που προκάλεσαν πλημμύρες.

Στο Ιταλικό νησί της Σικελίας το ηφαίστειο της Αίτνας εκτοξεύει ηφαιστειακή τέφρα κατά τη διάρκεια μιας έκρηξης.

Στην πόλη του Πεκίνου, διακρίνεται το κτίριο της κεντρικής τηλεόρασης της Κίνας μέσα από ένα νέφος. Το επίπεδο της ρύπανσης στο Πεκίνο είναι ιδιαίτερα υψηλό.

Ένας οδηγός ανεβαίνει μέσα στο μεγάλο σπήλαιο Niah, στο Εθνικό Πάρκο της Μαλαισίας στο Βόρνεο. Τα σπήλαια αυτά περιέχουν τα παλαιότερα απολιθώματα του Homo sapiens, διαθέτουν τη μεγαλύτερη είσοδο σπηλιάς από ασβεστόλιθο στον κόσμο και πολλές αρχαίες βραχογραφίες.

Ανάμεσα από την Ανταρκτική και την Αυστραλία μια φωτογραφία από το διάστημα.

Το σκάφος PlanetSolar είναι το πρώτο που ταξιδεύει ανά τον κόσμο χρησιμοποιώντας μόνο την ηλιακή ενέργεια. Το σκάφος καλύπτεται από 500 τ.μ. ηλιακών συλλεκτών. Στη φωτογραφία το PlanetSolar φτάνει στην Σιγκαπούρη.

Ένα αγόρι χτυπήθηκε από κύματα καθώς συνέλλεγε ανακυκλώσιμα υλικά από τα σκουπίδια που ξεβράζονται στις ακτές της Μανίλα, στις Φιλιππίνες.

Το πειραματικό αεροσκάφος “Solar Impulse” με πιλότο τον Andre Borschberg πετά πάνω από ελβετική αεροπορική βάση Payerne κατά την πρώτη απόπειρα να πετάξει στην περιοχή τροφοδοτούμενο μόνο από ηλιακή ενέργεια.
Ημέρα της Γης: RESPECT στη μητέρα ΓΗ  3 Ημέρα της Γης: RESPECT στη μητέρα ΓΗ  10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Ημέρα της Γης: RESPECT στη μητέρα ΓΗ  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ημέρα της Γης: RESPECT στη μητέρα ΓΗ    Ημέρα της Γης: RESPECT στη μητέρα ΓΗ  EmptyΚυρ Απρ 22, 2012 12:19 pm

Δεν ξέρω τι να πω... τα πολλά λόγια είναι φτώχια. Απλά πρέπει να την προστατεύουμε για να μην χαθεί αυτό

Ημέρα της Γης: RESPECT στη μητέρα ΓΗ  Earth2009

Και εμείς μαζί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lunar

Lunar


Αριθμός μηνυμάτων : 178
Ημερομηνία εγγραφής : 29/01/2012
Τόπος : Dark Side Of The Moon
Φύλλο : Άντρας

Ημέρα της Γης: RESPECT στη μητέρα ΓΗ  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ημέρα της Γης: RESPECT στη μητέρα ΓΗ    Ημέρα της Γης: RESPECT στη μητέρα ΓΗ  EmptyΚυρ Απρ 22, 2012 12:48 pm

Ωραίο θέμα Angelina, αν και δεν πιστεύω να μας σώζει τίποτα, να μου επιτρέψεις να ποστάρω και εγώ ένα βιντεάκι με μουσική υπόκρουση από μια αγαπημένη μου μπάντα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Ημέρα της Γης: RESPECT στη μητέρα ΓΗ  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ημέρα της Γης: RESPECT στη μητέρα ΓΗ    Ημέρα της Γης: RESPECT στη μητέρα ΓΗ  EmptyΤρι Απρ 24, 2012 4:31 am

#Μεταφέρεται.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ADAMASTH

ADAMASTH


Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2012
Φύλλο : Θηλυκό

Ημέρα της Γης: RESPECT στη μητέρα ΓΗ  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ημέρα της Γης: RESPECT στη μητέρα ΓΗ    Ημέρα της Γης: RESPECT στη μητέρα ΓΗ  EmptyΤρι Απρ 24, 2012 4:35 am

Μπράβο πολύ ωραίο θέμα δεν νομίζω στις μέρες μας να το υπολογίζει κάποιος , αλλά μόνο όταν χάνουμε κάτι καταλαβαίνουμε την αξιά που είχε για μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ouzakas

Ouzakas


Αριθμός μηνυμάτων : 103
Ημερομηνία εγγραφής : 29/01/2012
Τόπος : New York
Φύλλο : Άντρας

Ημέρα της Γης: RESPECT στη μητέρα ΓΗ  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ημέρα της Γης: RESPECT στη μητέρα ΓΗ    Ημέρα της Γης: RESPECT στη μητέρα ΓΗ  EmptyΤετ Απρ 25, 2012 8:54 am

Δείτε και ένα βίντεο από εμένα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ημέρα της Γης: RESPECT στη μητέρα ΓΗ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ο γιατρός μου είπε να πίνω μόνο μία μπύρα την ημέρα.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Reventon R&G Forum :: Spam :: Spam-
Μετάβαση σε: